Relaxujte aktivně - zahrajte si ping-pong

Kettler.cz 27. 4. 2012

Letní dny jsou konečně tu a většina z nás už plánuje, kde si užije volno. Jestliže svoji dovolenou rádi trávíte na zahradě nebo na chalupě s rodinou, zkuste letos překvapit své nejbližší aktivní zábavou. Stolní tenis rozhýbe celé tělo, trénuje postřeh i motoriku a především je s ním skvělá zábava.

In nebo out?

Základním vybavením pro hru je samozřejmě vhodný stůl. Při jeho výběru je klíčové rozhodnutí, zda plánujete hrát doma, nebo budete trénovat převážně pod širým nebem, a pouze příležitostně nebo sezonně přesunete hru i stůl do interiéru. Oproti stolům pro domácí použití mají tzv. outdoorové stoly hrací desku vyrobenou z materiálů odolných vlivům počasí. „Všechny naše stoly jsou opatřeny také speciálním povrchem, který zabraňuje odrážení slunečních paprsků, neoslňuje hráče a umožňuje tak hrát i v ostrém slunci," dodává Martin Homolka ze společnosti KETTLER.

Jak na věc?

Pro stůl najděte rovné místo s pevným podkladem a dostatečným prostorem pro hru, případně zvolte stůl s mechanismem vyrovnávání nerovností povrchu. Pořiďte si pálky, které vám dobře padnou do ruky, kvalitní míčky a především dobré boty, které nohu zpevní a dobře utlumí nárazy při došlapu, a to i při domácím tréninku. Při hře nezapomínejte pravidelně pít a podle potřeby odpočívat. Jako u každého jiného sportu, i v tomto případě je dobré se před hrou i po ní protáhnout - předejdete tak bolestem svalů i úrazům.

Základní pravidla hry

◦Jeden hráč si vybírá stranu stolu, druhý pořadí podání.
◦Podává se z nadhozu za zadní stranou desky stolu. Podávající hráč míček nejdříve udeří nad úrovní hrací plochy tak, aby se míček nejpr ve dotknul jeho poloviny stolu, a pak soupeřovy. V podání se hráči střídají po dvou míčcích, od stavu 10:10 po každém míčku.
◦Míček lze odehrát jakoukoliv částí pálky i rukou držící pálku, a to až po zápěstí. Cílem je dostat míček na soupeřovu polovinu. Správně odehraný míček se musí dotknout hrací plochy stolu soupeře. Při letu se může míček dotknout síťky, a pokud je odehrán bokem od stolu, nemusí být vůbec veden přes síťku.
◦Hráč získává bod za míček, který soupeř neodehrál správně (viz. výše), když se soupeř dotkne míčku čímkoliv jiným než pálkou (či rukou držící páku), nebo pokud se soupeř čímkoliv kromě pálky dotkne stolu. Hráč získá bod i tehdy, když se soupeř dotkne míčku čímkoliv včetně pálky dříve, než míček dopadne na jeho stranu stolu.
◦Hraje se zpravidla na 3 nebo 5 setů, počet setů musí být lichý, ale není pevně stanoven. Hráč získá set, pokud v něm dosáhne jako první 11 bodů. Při stavu setu 10:10 pokračuje hra, dokud jeden z hráčů nevede o 2 body.
◦Hráči si vždy na začátku setu prohodí strany. Při rozhodujícím setu si vymění strany, jakmile jeden z nich dosáhne 5 bodů.

Autor: - kett -